No data to display

30-06-2010 16:30:11
Ulrik Larsen  Xtra: Strukturen for AL-Bank Ligaen 2010/11 på plads
 

Ligaforeningen og DIU har nu lagt sidste hånd på strukturen for AL-Bank Ligaen 2010/11, som skydes i gang fredag den 17. september 2010. Planlægningen af kampene ligger i øjeblikket til godkendelse hos klubberne, og den endelige plan offentliggøres i midten af juli måned.

Ved arbejdet med den ny turneringsstruktur har der navnlig været taget følgende hensyn:

  • At skabe et sportsligt fornuftigt grundspil med et tilfredsstillende antal kampe (sammenlignet med andre nationale ligaer),
  • At fastholde et intensivt slutspil, og
  • At turneringen afvikles økonomisk fornuftigt i forhold til klubberne.

I grundspillet mødes holdene 5 gange + 4 derbyrunder, hvilket giver et grundspil på i alt 39 kampe. Derbyrunderne inddeles i 3 grupper:

  • Hvidovre - Rødovre
  • Frederikshavn - AaB
  • Herning - Esbjerg - Sønderjyske - Odense.
Slutspillet afvikles således, når grundturneringen er slut medio februar 2011:

De 2 dårligst placerede hold i grundspillet deltager ikke i slutspillet.
 
De 6 bedst placerede hold fra grundspillet kvalificerer sig til kvartfinalepuljerne, som afvikles i 2 grupper med 3 hold i hver gruppe. Udover en pengepræmie fra DIU tager holdene – afhængig af placering – 3,1 eller 0 point med over. Holdene mødes 2 gange ude og 2 gange hjemme i kvartfinalerunden.

Semifinaler og finaler afvikles som hidtil efter det populære ”bedst af 7 serier”, og en evt. 7. og sidste finale er fastsat til 17. april 2011.


AL Bank Cup 2010/11

Der er ingen ændringer i årets pokalturnering, som starter med en prækvalifikationsrunde 3–5. september 2010 udelukkende med deltagelse af 1. divisionsklubberne.

Herefter afvikles kvartfinalerne inden turneringsstarten, og semifinalerne spilles den 9. og 23. januar 2011.

Pokalfinalen er berammet til lørdag den 5. februar 2011.
 

Lodtrækning til Metal Cup 2015/16
30-05-2015

På Metal Ligaens inspirationsdag på Metal Skole...Læs mere

Tak for denne sæson!
15-05-2015
Det er blevet 15. maj og traditionen tro går Metal...Læs mere
CHL: SønderjyskE mod Salzburg og HV71
13-05-2015
SønderjyskE skal op mod Red Bull Salzburg (Øs...Læs mere
Thompson tager Coyle med til Sheffield
12-05-2015
Jace Coyle var en af de bedre imports i Aalborg Pirates...Læs mere
Henrik Nielsen forlænger med SønderjyskE
12-05-2015
SønderjyskE har forlænget kontrakten med Henr...Læs mere
Steffen Frank går i Kjærgaards fodspor
11-05-2015
SønderjyskE-forwarden Steffen Frank prøver si...Læs mere
Holten Møller OG Olaf Eller skal træne Rungsted
11-05-2015
Danmarks absolut mest rutinerede trænerduo er og b...Læs mere
Herlev skriver med otte unge spillere
11-05-2015
Herlev Eagles har nu den unge stamme klar på klubb...Læs mere
Birnstill skifter til østrigsk ishockey
09-05-2015
Frederikshavns Steve Birnstill skifter til den næs...Læs mere
Aquino skifter til Rungsted
09-05-2015
Rungsted Ishockey har skrevet kontrakt med Anthony Aqui...Læs mere
Linus Fagemo overtager trænerposten i Herlev
08-05-2015
Det bliver Linus Fagemo, der overtager trænerjobbe...Læs mere
Nordin færdig i Herlev Eagles
08-05-2015
Den svenske kaptajn Henric Nordin havde kontrakt i Herl...Læs mere
Quirk er tabt for SønderjyskE
07-05-2015
Cory Quirk er tabt for SønderjyskE, der ellers ger...Læs mere
Sørensen sagde nej til USA-mulighed
07-05-2015
George Sørensen, nu tidligere Herning-målmand...Læs mere
Møller og Pirates i konstruktiv dialog
06-05-2015
Aalborg Pirates vil gerne have Bjarke Møller tilba...Læs mere
[1]
2
3
4
5
6
7
918
919
920



















Stilling
Stilling
1SønderjyskE(40)91
2Blue Fox Herning(40)87
3Aalborg Pirates(40)76
4Frederikshavn White (40)72
5Esbjerg Energy(40)57
6Bulldogs Odense(40)47
7Rødovre Mighty Bulls(40)43
8Herlev Eagles(40)40
9Rungsted Ishockey(40)27

Seneste resultater
Seneste resultater
01-03-2014 kl. 19:00
SønderjyskE6
Esbjerg Energy3
01-03-2014 kl. 19:00
Rungsted Ishockey5
Herlev Eagles2
01-03-2014 kl. 19:00
Bulldogs Odense4
Rødovre Mighty Bulls0
01-03-2014 kl. 19:00
Blue Fox Herning1
Frederikshavn White 2
28-02-2014 kl. 19:00
Rødovre Mighty Bulls2
Bulldogs Odense3
28-02-2014 kl. 19:00
Herlev Eagles5
Rungsted Ishockey0
28-02-2014 kl. 19:00
Frederikshavn White 2
Blue Fox Herning4
28-02-2014 kl. 19:00
Esbjerg Energy1
SønderjyskE7

Stilling, 1. Division
Stilling, 1. Division
1Gentofte(32)86
2Herning(32)66
3Hvidovre(32)60
4Aalborg(32)60
5Odense(32)59
6Vojens(32)53
7Amager(32)52
8Rødovre(32)52
9Esbjerg(32)47
10Århus(32)41
11Frederikshavn(32)32
12Herlev(32)27
13Rungsted(32)22
14Gladsaxe(32)15


Topscorer - point
Topscorer - point
Alex Leavitt
AAP
Cory Quirk
VIK
Brent Walton
NA
Topscorer - mål
Topscorer - mål
Colin Vock
ESE
Brent Walton
NA
Marc Derlago
NA
Målmænd - SVP
Målmænd - SVP
Georg Sørensen
HER
Lubos Pisar
HER
Ervins Mustukovs
ESE
Målmænd - GAA
Målmænd - GAA
Georg Sørensen
HER
Thomas Lillie
NA
Lubos Pisar
HER
Udvisninger (min.)
Udvisninger (min.)
Lance Monych
ESE
Alex Berry
NA
Mitch Ganzak
NA
Fair Play (min.)
Fair Play (min.)
Blue Fox Herning460
Frederikshavn White 515
Rungsted Ishockey518
Bulldogs Odense542
Herlev Eagles596
Esbjerg Energy609
SønderjyskE658
Rødovre Mighty Bulls712
Aalborg Pirates713